Dilek Kaymak KISAER

Dilek Kaymak KISAER

Kurban bayramı biz yetişkinler açısından, inancımız gereği anlamı bilinen ve bu nedenle kutlanan bir bayramdır...
9 Eylül 2016 Cuma 13:03:35
3239 kez okundu.

Kurban bayramı biz yetişkinler açısından, inancımız gereği anlamı bilinen ve bu nedenle kutlanan bir bayramdır. Bu açıdan bakıldığında biz yetişkinler için kurban kesme her yönüyle anlaşılırdır. Ne var ki çocuklar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bizim için çok sıradan olan kurban kesme işlemi çocuklar için çok yeni ve anlaşılması zor olan bir durum olabilir. Çocuğa kurban kesme işlemi ile ilgili gerekli olan açıklamaların yeterince yapılmaması veya uygun olmayan açıklamaların yapılması çocukların ruh sağlıkları konusunda sorun yaratabilmektedir

Çocuklara özel olarak Kurban Bayramı'nın nasıl aktarılacağı biraz daha hassasiyet isteyen bir konudur. Burada çocuğun yaşı ve gelişimi göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle 7 yaş öncesi soyut kavramların çocuk için henüz netleşmediği dönemde "kurban" "ölüm" gibi sözcükler kullanmaktan kaçınmak faydalı olacaktır.

Kurban kesme işleminin gerekçesini yaşına uygun ve basit bir dille anlatın. Yediğimiz et ve süt ürünlerinin hayvanlardan karşılandığını, fakat kurban bayramında maddi durumu yetersiz olan insanlara da dağıtmak için daha fazla hayvandan et sağlandığını söyleyebilirsiniz. Durumu çocuğunuza açılarken mümkün olduğunca "kesmek, kurban etmek, öldürmek vb." terimleri kullanmamalısınız.

Çocuklarımıza bayramı anlatırken kurbanlıkların kesimi üzerinde durmak yerine bayramın ve kurbanın sosyal boyutu üzerinde durulmalıdır. İnsanların bayramda yardımlaştığını, akrabalarını ziyaret ettiğini, durumu olmayan kişilere para ve yiyecek yardımında bulunduğunu anlatmak daha doğru olacaktır.

Kurban kesimini çocuklar izlemeli mi? 

7 yaş altı çocuklar hiçbir şekilde uzaktan dahi olsa kurban kesilmesine şahit olmamalıdır. 7-12 yaş arası dönemde kurbanın neden kesildiği izah edilmeli ancak kurban kesimini izlemesi konusunda çocuğun duruma yaklaşımı ve sosyal etkenler göz önüne alınarak karara varılmalıdır.

Çocuğunuz kurban kesimi sürecine tanık olursa ;

Bütün uğraşlarınıza ya da bu konudaki çocuğunuzu önemseyen bir tutum izlemenize rağmen çocuğunuz bir şekilde kurban kesimi sürecine tanık olabilir ya da medyadan bu görüntüleri izleyebilir. Böyle bir durumda:

Çocuğunuzun duygularını ifade etmesine izin verin. Çocuğunuzun hayvanın kesilmesi ile ilgili hissettiklerini mutlaka dinlemeli ve dikkate almalısınız. "Bunda ağlanacak bir şey yok", "Et yemiyor muyuz normalde, aynısı işte niye üzülüyorsun ki", "Üzülme seneye yenisini alırız." gibi ifadelerden mutlaka kaçınılmalıdır. Unutmayın ki belli bir yaşın altındaki çocukların soyut düşünme algıları yeterince gelişmemiştir ve ölüm kavramını yetişkinler gibi algılayamazlar. Bu nedenle ilk anda rahatlaması için duygularını ifade etmesi, ağlaması ya da tepki vermesi sağlıklı ve normal bir süreçtir.

 

DİLEK KAYMAK KISAER

UZM. KLİNİK PSİKOLOG


GemlikLife