11 Eylül 2015 Cuma 14:21:49
3448 kez okundu.

11 EYLÜL, ZAFER GECESİ

Şu sıralar (Lord) Patric Kinross isimli İngiliz gazetecinin “Atatürk - Bir Millet’in Yeniden Doğuşu adlı kitabını okuyorum. Batılı olmasına rağmen oldukça nesnel bir Atatürk arştırması ortaya komuş yazar. Henüz yarısına kadar gelebildiğim kitapta Yunanlılar’ın Bursa’yı işgal ettiği ve buna karşı Anadolu Hükümeti’nin gösterdiği direnişi anlatan bölümleri okurken, tesadüfe bakın ki Gemlik’in düşman işgalinden kurtuluşuna denk geldik.

Bu gün 11 Eylül 2015, Gemlik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. Yıldönümü. Tarihçi değilim, gazeteciyim, fakat incelediğim kimi kaynaklardan ilçemizin nasıl işgal edildiğini ve direnişin nasıl gerçekleştiğini, son olarak Gemlik’in nasıl kurtulduğunu sizlere anımsatmaya çalışacağım.

“İŞGAL EDERSENİZ GEMLİK’i HAVAYA UÇURURUZ!”

Gemlik’i ilk işgal denemesi, İngiliz’ler tarafından 30 Haziran 1920’de gerçekleşti. Limana yanaşarak ilçeye çıkmayı planlayan İngilizler karşılarında Dr. Ziya Kaya, Kaymakam Cemiğl Bey ve Yüzbaşı İbrahim Bey’i bulmuşlardı. Bu üç cesur Türk, İngiliz yetkilisine kasabada (o dönem) yoğun olarak Hıristiyanların yaşadığını, çeşitli noktalara benzin tenekeleri yerleştirdiklerini, eğer işgal gerçekleşirse bu içi yakıt dolu tenekeleri ateşleyerek ilçeyi havaya uçuracaklarını söylediler. Bu direnişin karşısında işgal kısa süre ertelendi.

Dr. Ziya Kaya ve diğer etkili isimlerin bu çabaları kısa süreliğine fayda verse de, ne yazık ki işgali önlenemedi. Bir haftadan kısa sürede, 6 Temmuz 1920’de İngiliz’ler yeniden Gemlik Körfezi’ne gelerek demirleyerek, denizden ve karadan şehrin önemli noktalarını bombalayarak işgali gerçekleştirdiler.

TÜRK KÖYLÜLERİN AĞZINDA BOMBA PATLATTILAR

8 Temmuz’da Yunan ordusunun Bursa’ya gelmesi üzerine, İngilizler işgal ettikleri bölgeleri Yunanlılara devrettiler. Yunanlılar ise, Gemlik ilçe merkezinin dışında Küçük Kumla, Karacaali, Narlı, Kapaklı, Fıstıklı, Hamidiye, Muratoba köyleriyle Armutlu’da büyük ölçüde can ve mal kaybına sebep oldu. Buralarda yaşayan Türk ve Müslüman halk, büyük ölçüde Yunan gazabından payına düşeni aldı. Hatta bu mezalimin fotoğrafları ve belgeleri “Anadolu’da Yunan Vahşeti” adlı kitapta yer almakta. Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Yayınları’ndan çıkan kitapta Kumla, Karacaali ve Narlı’da öldürülen, başı kesilen hatta ağzında bomba patlatılan Müslüman Türk’lere ait fotoğraflara yer veriliyor.

10 EYLÜL’Ü 11’İNE BAĞLAYAN GECE…

Kurtuluş Türk Milleti’ne hiçbir zaman uzak olmamıştı. İşgal ve vahşete daha fazla dayanamayan Gemlik halkı, 7 Eylül 1922’de bağımsızlığın ilk adımını atacaktı. Kocaeli grubuna bağlı birlikler, Orhangazi sırtlarını geri almak için şiddetli bir saldırı başlattı. Bu saldırıda 80 şehit verildi. 3 piyade alayı ve 35 toptan oluşan Yunan birliklerine karşı 7 taburluk Türk ordusu, aynı gün birinci savunma mevziilerini ele geçirdi.

10 Eylül’de Şahintepe alındı. Saatler gece yarısını geçerken, 11 Eylül gününün ilk saatlerinde ise İzmit taburu Gemlik’e girdi. Yaklaşık iki buçuk yıl düşman işgalinde kalan Gemlik, böylece yeniden al sancağa kavuşmuş oluyordu.

Zafer gününde canını ortaya koymuş üç şehidimiz, Yüzbaşı Cemal,  Er Mehmet Ali ve İmam Bursalı Mehmet Efendi, Gemlik Lisesi’nin karşısındaki Emetullah Hatun Camii’nin yanında yatmaktalar. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, şükranlarımı sunuyorum. Gemlik bize emanet.

Zaferin 93. yılı kutlu olsun!

 


GemlikLife