Afranur SERDAROĞLU

Afranur SERDAROĞLU

Emojiler; içinde bulunduğumuz durumu anlatabilmemizi kolaylaştırdığından dolayı Türkiye'de ve dünyada kullanımı hızla artan simge araçlarıdır.
14 Ağustos 2015 Cuma 11:50:20
1808 kez okundu.

Swyft Media'nın yapmış olduğu araştırmalara göre Amerika'daki insanların %74'ü yazışmalarında düzenli olarak emojilere yer veriyor ve insanların ortalama %96'sı günde bir emoji gönderiyor.  Dünyada her gün toplam gönderilen emoji sayısı ise yaklaşık 6 milyar. 

Ayrıca bu sembolleri kullanmanın iletişimi güçlendirdiği 1996 yılında New Mexico Üniversitesinde yapılan deneyle bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Deneyde, 12 kişilik ekip iki gruba ayrıldı ve iki grup da iletişimi bilgisayarla sağladı. İki gruba da üzerinde çalışmaları için bir ödev verildi. Fakat bir grup sembollerle anlaşırken, diğer grup hiç sembol kullanmadı. Deneyin sonucunda sembolleri kullanan grubun ödevi yaparken daha hızlı ilerledikleri ve çalışırken eğlendikleri görüldü. Bu araştırma sayesinde kullanılan sembollerin iletişimimizi daha güçlü ve etkili bir hale getirdiği kanıtlanmış oldu.

Hiç şüphesiz emoji kullanımının en yaygın olduğu mecralardan birisi de Instagram. Sitedeki başlık ve yorumların yaklaşık yarısında bir ya da iki emoji kullanılıyor. 

Aşağıdaki şemadan Instagram'da kullanılan emoji sayısının yıllara göre artışını daha rahat görebilirsiniz.  (Görsel 1)

En çok kullanılan 10 emojinin sıralaması; (Görsel 2)

Ülkelere göre emoji kullanımı; (Görsel 3)

Sonuç olarak; günümüzde gittikçe daha fazla önem kazanan emojilerin anlamlarını ve kullanım alanlarını iyi bilerek hedeflediğiniz kitleye daha eğlenceli içerikler oluşturup, istediğiniz etkileşimi daha kolay bir şekilde kazanabilirsiniz.

 


GemlikLife