Gemlik'te Balık Çok Ama Alan Yok
A+ A-
18 Mart 2020 Çarşamba 21:36:32
Çin’in Wuhan Kentinde başlayan ve tüm dünyanın yanı sıra ülkemizi de etkisi altına alan ölümcül Korana Virüsü balıkçı esnafını da sarstı.

Çin’in Wuhan Kentinde başlayan ve tüm dünyanın yanı sıra ülkemizi de etkisi altına alan ölümcül Korana Virüsü balıkçı esnafını da sarstı.

15 Nisan’da başlayacak olan Avlanma yasaklarına bir ay kala, balık bollaşmasına rağmen ekonomik kriz alım gücünü etkiledi. Ekonomik krizin yanı sıra Korona Virüs tehdidi kapsamında alınan önlemlerde balık satışlarını olumsuz etkiledi. Gemlik sokakları eğlence mekanlarının ve kahvehanelerin kapatılmasının ardından ıssızlaşırken, büyük marketler hariç esnaflara uğrayan da olmadı. 

Gemlikli Balıkçılar, korona virüs ekonomik önlemleri kapsamında küçük esnafla birlikte balıkçı esnafına da teşvik verilmesi gerektiğini belirterek, “Balık bollaştı ama alan insan sayısı azaldı. Sokaklar bomboş balık elimizde kalıyor. Oysa virüslere karşı da direncimizi artıracak olan balığın bu mevsimde çok satılması çok tüketilmesi gerekiyor” dediler.  Balıkçılar, alıcı olmayınca fiyatların da yüksek olduğuna dikkat çektiler. Palamut-Torik döneminde seyyar balıkçılarda tanesi 20, iki tanesi 30 liradan alıcı bekliyor.

Bu arada Gemlik balık halinde ise balık çeşitleri ve fiyatları şöyle:

Hamsi 20 Lira, Uskumru ve İstavrit 25 Lira, Küpez 20 Lira, Çupra ve Levrek 35 Lira, İthal Palamut 10 Lira. 

Etiketler: gemlik GEMLİK balık

GemlikLife