Haber: Feyzi SARIKAYA Refik Yılmaz'dan Hukuk ve Siyaset Dersi
A+ A-
5 Kasım 2014 Çarşamba 00:47:20
Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Topluluğu Öğrencilerinin 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı Kültürel Faaliyetleri kapsamında organize ettiği Konferans Günlerinin ilk konuğu Gemlik Belediye Başkanı Avukat Refik Yılmaz oldu.

Fotoğraflar İçin Tıklayınız...

Asım Kocabıyık Meslek Yüksek Okulu Kültür Merkezinde organize edilen konferansta, "Hukuk ve Siyaset" konulu bir sunum yapan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Belediye hizmetleri konusunda da slayt gösterimli çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hukuk Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Suat Köker'in sunumuyla yapılan sohbet havasındaki konferansa Belediye Meclis üyeleri Esra Özgül ve Ersin Kahraman, Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürü Salih Zeki Mazlum, Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı İbrahim Gör ve çok sayıda genç hukukçu adayı ve öğrenci katıldı.
   
   Kuvvetler Ayrılığı ilkesi ve birbirine müdahaleleri konusunda açıklamalarda bulunarak konuşmasına başlayan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, "Anayasaya göre hepsi işini yapacak, birbirine müdahale etmeyecek, karışmayacak deniliyor. Hukuk kitabında bu yazıyor ama her zaman bu uygulanmıyor. Türkiye'de Kuvvetler Ayrılığı hiçbir zaman sağlanamamıştır. Demokrasiye, yönetime ve hukuka her zaman müdahaleler olmuştur. Oysa Erkler bağımsız olmalıdır. Birbirinden etkilenmemeli, birbirini yönetmeye kalkışmamalıdır" dedi. Türkiye'de buna karşın son 12 yılda Hak ve Özgürlükler alanında büyük ilerlemeler kaydedildiğini ifade eden Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, buna örnek olarak sürekli aşındırılan AİHM davalarında ülkemiz aleyhine açılan davalardaki düşüşü gösterdi. Yargıdaki kamplaşmaların tehlikelerine de değinen Refik Yılmaz, "Senin hâkimin, benim savcım olmaz. Türkiye bundan çok çekti. Bu durum Hukuka olan güveni sarstı ve devam ettikçe de sarsmaya devam edecektir. Türkiye HSYK seçimleri yaşadı. Onun adayı, bunun listesi dendi. Oysa tek aday Hukuk olmalıydı. Buna rağmen hak ve özgürlükler, anayasal ve yasal düzenlemeler umut vericidir" diye konuştu.
   
   1990 yılından bu yana siyasetin içinde olduğunu ifade eden Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, üniversite yıllarında İstanbul'da birçok konferans, seminer, etkinlik ve panel düzenlediklerini, dernek, vakıf, cemiyet ve siyasi partilerin birçok kademesinde görev yaptığını anlattı. Siyasi çalışmalarda sabır gerektiğini açıklayan Refik Yılmaz, "Siz elinizden geleni yapıp sabrederseniz, nasipse size önemli görevlerde veriliyor. Ancak ben hiçbir zaman bunu makam ve mevki adına yapmadım. Halkın talepleri, kente yönelik hizmetler ve halkın duaları adına görev yapıyorum. Önemli olanı bizi mutlu edeni de bu oluyor" dedi.
   
   Slayt gösterimle yaklaşık 4 yıllık hizmetlerini anlatan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, öğrencilerin sorularını da sohbet havası içinde yanıtladı. U.Ü. Gemlik Yerleşkesine yönelik alt yapı ve spor tesisleri hizmetleri öğrenciler tarafından büyük beğeni toplayıp, övgüler alan Refik Yılmaz, öğrencilerin Banka ATM'si, daha fazla güvenlik ve güvenlik kontrolü, Üniversite arazisindeki sosyal tesislerin artırılması, Üniversite bünyesinde kız öğrencilerin de yararlanabileceği spor salonu yapımı gibi konularda da notlar alıp, ilgili birimlerin yanı sıra U.Ü. Rektörlüğü ile de irtibata geçecekleri sözünü verdi. Konferans sonunda Refik Yılmaz'a çiçek takdim edildi. 
   


GemlikLife