Haber: Feyzi SARIKAYA Gemlik Belediye Meclisi Toplandı
A+ A-
5 Eylül 2014 Cuma 09:29:12
Gemlik Belediye Meclisi Eylül ayı ilk oturumu, muhalefet ile Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz arasındaki sözlü çatışmalara sahne oldu...

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz:

“Hizmet fırtınası sürecek!”

Fotoğraflar İçin Tıklayınız...

Gemlik Belediye Meclisi Eylül ayı ilk oturumu, muhalefet ile Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz arasındaki sözlü çatışmalara sahne oldu. Üç saat yirmi dakika süren Belediye Meclisi Eylül ayı ilk oturumunda gündem maddelerinden daha çok muhalefet ile belediye başkanı arasındaki diyaloglar dikkat çekti. 23 maddelik gündemi ilgili komisyonlara havale eden belediye meclisine Başkan Refik Yılmaz’ın slayt sunumlu beş aylık faaliyetlerini anlattığı hizmet ve yatırımlar damgasını vurdu.

Bir önceki belediye meclis zaptının kabulünün ardından gündem dışı söz alan MHP’li Osman Doğan, bir yerel gazetede yer alan iddialarla ilgili açıklama istedi. 30 binanın yapı kullanma izinlerinin belediye başkanı yokken bir belediye meclis üyesinin vekilliğinde verildiği soran Osman Doğan ayrıca belediye veterinerinin hafriyat döküm alanında fiş kesme memurluğuna verilmesini eleştirdi. CHP’li Özgür Aksoy’da mevzuata aykırı yapı kullanma ruhsatları konusunun kamuoyu tarafından sorgulandığını ayrıca emeğe saygı adına veterinerin görevine iade edilmesi gerektiğini söyledi. CHP’li Özgür Aksoy, GEMPORT’un sermaye artırımı konusunda ortağı olan belediyenin ne düşündüğünü de merak ettiklerini dile getirerek, belediyenin paraları yerinde ve doğru harcamadığını öne sürdü. Aksoy, “Gemlik Belediyesinde Fırtına Koptu Kopacak” diye konuştu.

Ak Partili Ercan Barutçuoğlu ise eleştirilerin iyi niyet çerçevesinde olmasını isteyerek, üsluplara dikkat çekti. MHP’li Mahmut Solaksubaşı da gündemin hep imar konularıyla ilgili olmasını eleştirdi. İddialara sert ve çarpıcı yanıtlar veren Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’da, önce Mahmut Solaksubaşı’na yanıt verdi. Gruplara gönderilen dosyaları iyi incelememekle eleştirdiği Solaksubaşına gündem maddelerini tek tek okuyarak, yüzde 90’nının kamu ile ilgili gündem maddeleri olduğu yanıtını veren Refik Yılmaz, “Biz bunlara kafa yoruyoruz. Gemlik’in sorunlarını çözmek için çabalıyoruz. Ama siz bir zahmet edip size gönderilen gündemi bile okumayıp, bir gazete yazısıyla eleştiri getiriyorsunuz” dedi. EPDK’dan gerekli belgelerin çıktığını anlatan Refik Yılmaz, gündem maddeleri içinde yer alan Kumla’ya doğalgaz getirilmesiyle ilgili ilk kazmanın Ekim ayında vurulacağını müjdeledi. Bölge Hastanesi, Umurbey eski evlerinin tamamıyla restore edilip, Umurbey’e ikinci bir Cumalıkızık kazandırılması gibi önemli projelerin de gündemde yer aldığını bildiren Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, yerel gazetede muhalefet olsun diye çıkan haber ve yorumlara atıfta bulunarak, “Her mahalle, her sokak, her köy değerlenecek. Biz hizmet ve yatırımları mahallemiz, sokağımız, köyümüz değerlensin diye yapıyoruz. Cazibe merkezi olsun, marka değeri artsın diye gece gündüz çalışıyoruz. Parası olan varsa gidip, şimdiden ilçenin her sokağından arazi, ev alsın. Çünkü Gemlik’in her santimetrekaresi değerlenecektir” diye konuştu.

Proje dışı, ufak tefek sorunları olan binaların vatandaşın lehine Belediye Başkanvekili Ömer Uslu tarafından gezildikten sonra yapı kullanma izinlerinin imzalandığını açıklayan Refik Yılmaz, belediye başkanvekili olarak atadığı herkese güvendiğini ve güveneceğini ifade etti. Kimseyi inisiyatif kullanma, imza atma konusunda zorlamadıklarını, ancak inisiyatif alana da saygı duyduklarını açıklayan Refik Yılmaz, usulsüz bir konu olduğuna inanmadığını olsa bile bunun mahkemeden geri dönebileceğini sözlerine ekledi. Refik Yılmaz, MHP’li Osman Doğan’ın bu konuda araştırma komisyonu kurulması önerisini de, “Gerek Yok” diyerek geri çevirdi. CHP’li Özgür Aksoy’un, hizmet ve yatırımların oldu bitti ile yapıldığı, stratejik bir plan dâhilinde gerçekleşmediği eleştirilerini de yanıtlayan Refik Yılmaz, “Ciddi ve samimi bir stratejik planımız var. Gemlik’in her sorununu, belediyenin her birimini kapsayan ciddi bir plan hazırlanmaktadır. Bitmek üzere” dedi. Gemlik’te bir birimdeki personel veya amirin bir başka göreve atanmasının sürgün olmadığını da açıklayan Refik Yılmaz, “Biz Hakan sever değil, Hayvan sever bir belediyeyiz. Tüm Hayvan Severler yaptığımız çalışmaları biliyor, görüyor, takdir ediyor. Hiçbir belediye de olmadığı kadar hayvan haklarına yönelik çalışma yaptık. Adliye Köyünde 36 dönümlük bir alanı modern hayvan barınağı yapacağız. Bugüne kadar başka yerlere görevlendirdiğimiz hiçbir müdür, amir veya personelimiz gazete gazete siyasi parti siyasi parti dolaşmadı. Bu arkadaşımız isterse başka bir belediye ye gidebilir. Ona muvakkatini veririz. Bu sorun olmaz” dedi. GEMPORT ortağı olarak sermaye artırımından yana olduklarını ifade eden Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, bir kısım mülklerin satışını meclis gündemine getireceklerini vurgulayarak, “Bu konuda hazırlıklı olmalıyız.” diye konuştu. Gemlik Belediye bütçesini kılı kırk yararak harcadıklarını ve hizmete ve yatırıma yönelik çalıştıklarını bir kez daha anımsatan Refik Yılmaz, Kapalı Pazar yeri inşaatının müteahhidin intiharı sonrasında bir süre devam ettiğini daha sonra ortaklarının da iş akdini fesih ettiklerini söyledi. Yılmaz, çalışmanın kısa sürede başlayacağını açıkladı. CHP’li Özgür Aksoy’un, “Gemlik Belediyesinde fırtına koptu kopacak. Borusan’a 24 Milyona satılan belediye arazilerinin mahkemeden döndü. Belediye kasasına sayemizde daha fazla para girecek. Ama biz madalya falan beklemiyoruz” şeklindeki sözlerine de yanıt veren Belediye Başkanı Refik Yılmaz, mahkeme kararını uygulayacaklarını ama bu mahkeme kararına halen inanmadıklarını bir kez daha söyledi. Kurşunlu Su sorununun eylül ayından itiraben Doğancı Barajından su takviyesi ile 2016 dan sonra da Büyük Kumla Barajı takviyesi ile kökten çözüleceğini, Borusan’a 24 milyon liraya verilen parseller konusunda tapu devri istediklerini belirten Refik Yılmaz, imza atmayan memur, amir ve personelin sürüldüğü, tehdit edildiği yönündeki iddiaların da gerçek dışı olduğunu vurguladı.

“Gemlik’te hizmet ve yatırım fırtınası oluyor. Bunun bazı muhalifleri rahatsız etmesi doğaldır. Ama biz işimize bakıyoruz. Halkımız da yaptıklarımızı biliyor ve bu yüzden buradayız” diye konuşan Belediye Başkanı Refik Yılmaz, “Her yapılan çalışmada, hizmette, yatırımda bit yeniğe aramayı bırakın. Hukuksuz iş yapmıyoruz. Tehditle, şantajla hiçbir memur, amir ve müdürümüze imza attırmadık. Attırmayız. Hizmet fırtınası sürecek” dedi.

Gündem maddelerini ilgili komisyonlara gönderen belediye meclisi, imar komisyonundan gelen evrakları da oyladı. Belediye meclisi son olarak önergeleri oylayarak, ilgili komisyonlara görüşülmesi için gönderilmesini oy birliğiyle kabul etti.


GemlikLife