Haber: Feyzi SARIKAYA Umurbey 2. Cumalıkızık Olacak
A+ A-
9 Haziran 2015 Salı 12:52:58
Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın doğum yeri olan Umurbey Mahallesi’nin Bursa’nın 2. Cumalıkızık semti olacağını belirterek, bu mahalledeki 19 tarihi binanın röleve projesi çalışması ve restore çalışmalarına start verildiğini söyledi.

“Umurbey’de Tarihi binalar ayağa kalkacak” diye konuşan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, sivil mimari örneği tarihi yapıların öncelikli olarak röleve projelerinin çıkarıldığını, bu projelerin koruma kuruluna sunulacağını açıkladı.

Koruma kurulu onayının ardından eserlerin restorasyon çalışmalarının Gemlik Belediyesi ve Çeşitli Fonlardan sağlanacak hibe kredilerle yapılacağını ifade eden Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Umurbey Mahallesi’nin Bursa Cumalıkızık Mahallesi gibi tarihi özelliği bulunduğunu hatırlatarak, Umurbey’de tarihi ve kültürel mirasın korunurken, ikinci Cumalıkızık Projesinin de yaşama geçeceğini anlattı. Gemlik Belediyesi Fen İşleri ve İmar Müdürlüğü ekipleri ile birlikte ihaleyi kazanan firma temsilcileri Mimar Özlem Aydın ve İnşaat Mühendisi Gonca Tekin’de tarihi binalarda incelemelerde bulundular. Röleve projeleri öncesinde iuncelemelerini tamamlayıp, notlarını alan, ölçüm ve çizimler yapan ekiplerin çalışmalarının tespit edilen 19 binanın yanı sıra Umurbey’deki çok sayıdaki başka tarihi binaları da kapsadığı kaydedildi.

Öte yandan Umurbey tarihi konusunda kitabı bulunan Emekli Öğretmen Naci Pehlivan’da, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’a teşekkür ederek, Türk Kültürünün, Türk Tarihinin bu çalışma ile birlikte Umurbey nezdinde ayağa kalkacağını savundu. “Umurbey Neden ikinci bir Cumalıkızık olmasın?” diye soran Naci Pehlivan, tarihe ve kültürel mirasa sahip çıkacak her türlü projeye destek vereceğini vurgulayarak, bu çalışmayı büyük bir mutlulukla takip edeceğini sözlerine ekledi.   


GemlikLife